Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

To: appalachian_dweller; OldPossum; DuncanWaring; VirginiaMom; CodeToad; goosie; kalee; ...

Please consider this our Weekly Preppers’Thread to post progress, good buys, DIY ...

To start things off I picked up this neat little 12V Rechargeable flashlight at Home Depot for $4.95 120 minutes on a full charge. Bright 12 lumens LED bulb.


2 posted on 12/14/2012 4:49:43 AM PST by Kartographer ("We mutually pledge to each other our lives, our fortunes and our sacred honor.")
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]


To: Kartographer

Menard’s has a solar panel to recharge that flashlight.They also have a 500 watt wind turbine for under 500 bucks.


3 posted on 12/14/2012 5:09:56 AM PST by Farmer Dean (stop worrying about what they want to do to you,start thinking about what you want to do to them)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: Kartographer

12 Lumens?

Say, that’s a mighty bright light....


24 posted on 12/14/2012 1:28:55 PM PST by Vendome (Don't take life so seriously, you won't live through it anyway)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: Kartographer

You can buy glow sticks at the dollar stores and they come 4 or 5 to a pack.


28 posted on 12/14/2012 4:16:52 PM PST by Melian ("Where will wants not, a way opens.")
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: Kartographer; Marcella

Some of my books came in the mail this week. I am enjoying reading Eating off the Grid; storing and cooking foods without electricity and the SAS surivival hand book.

The article makes some good points but as I read through it, I was thinking “duh” more often than I would like. Maybe I am just crabby today, but I started cooking on a grill in the cafe when I was just 6 years old, and used to help Granny make lots of stuff including Bread, Churned Butter, jellies etc.

I might mention that none of our stores have ever had a loaf of bread that cost $4.00. The most expensive are about $2.00 and the cheap white stuff is around 70 cents.

We started gardening in earnest in 2009 mainly to ensure the safety and nutrition of our food. Fresh produce that I grow year round are lettuce, spinach, carrots, tomatoes, peppers, garlic, onions and various herbs.

Appetite fatigue is kinda a lack of imagination issue to me. I prepare beans at least 14 different ways so that the flavors are different enough to avoid this by use of spices and herbs.

Also combining the beans with 2 other side dishes gives an entirely different experience that just eating beans every day or beans with the same sides all the time.

Anyhow I have always bought extra when there are sales, and especially load up on the stuff we really like. So a lot of this article was kinda self evident to me.


34 posted on 12/14/2012 9:44:04 PM PST by greeneyes (Moderation in defense of your country is NO virtue. Let Freedom Ring.)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: Kartographer

Please add me to your ping list!


58 posted on 12/17/2012 10:40:16 PM PST by NYTexan
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson