Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

To: Nachum

I have a friend that has a full time job, but still can’t always feed his family after bills, so he gets food stamps for his wife and 2 kids. They get $467 a month, paid to their EBT card on the 15th. They budget as best they can, but food is getting more and more expensive. I lend him money when I can so his kids can eat.


32 posted on 11/28/2011 3:20:35 PM PST by christx30
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]


To: christx30
They budget as best they can, but food is getting more and more expensive. I lend him money when I can so his kids can eat.

God bless you for that. Yes, there is a real food crisis. We know see it were we are too.

39 posted on 11/28/2011 3:48:23 PM PST by Nachum (The complete Obama list at www.nachumlist.com)
[ Post Reply | Private Reply | To 32 | View Replies ]

To: christx30

Yes, grocery prices are going up but there’s no way he’s budgeting the best he can. Don’t enable them by giving him money. Teach him to budget correctly.


40 posted on 11/28/2011 3:51:04 PM PST by bgill (The Obama administration is staging a coup. Wake up, America, before it's too late.)
[ Post Reply | Private Reply | To 32 | View Replies ]

To: christx30
I spend $225-$250 a month for 2 people and eat real good. See my #28 post.

$467 for 4 can be done, just maybe less nicely.

Neighborhood churches might have food pantries, and if the kids are in school, they might be able to get free breakfasts or lunches if they qualify.

If they don't already, they can eat rice instead of potatoes. 50# bag costs about $18 at GFS or Sams Club. A 50# bag is about 7 gallons of rice. Thats 112 cups of uncooked rice. 1 cup of uncooked rice equals 3 cups of cooked rice.

Rice makes a great filler for things like soup. Make a pot of chicken noodle or vegetable or bean soup and add rice to stretch it. Left over rice can be made into rice pudding...YUM!!! (plenty of recipes on the internet for it...I know...) Left over rice can also be made into fried rice, for chinese food.

Instead of chips or pretzels, buy pop corn. A Family Size bag of Tostitos might cost $4.99 (not on sale), a 1# bag of popcorn might cost $2 when not on sale. 1/3 cup of popcorn will pop to a very large bowl, larger than the bag of chips. You'll get about 5 large bowls of popcorn from a 1# bag.

Buy chuck roast on sale, then freeze it. About $2.50- $2.75# on sale.
2# for a family of four. Throw it in a crockpot with an onion sliced up, some potatoes and carrots, and for about $7 you'll have a wonderful meal for the entire family.

Homemade soups are inexpensive to make and when served with homemade bread are a feast (at least for non elitists).

Its the holiday time, Cream Of Mushroom soup will be on sale. Campbells will go on sale for about $.50 a can. There are 24 cans in a flat. Cream Of Mushroom is a staple in my house. Something as simple as a fried hamburger with COM on top can become fancy. Lots of skillet dishes with COM. Want to help your friends? Buy them 2 flats of COM when you see it on sale. Cost you about $50. 48 cans at 1 can a week will last almost a year.

Things like sugar, brown sugar and powder sugar have an almost indefinite shelf life. A 5 gallon bucket and lid from Home Depot is about $3.50. Put a plastic garbage bag in it, and fill it with bags of brown sugar and/or white sugar, when its on sale. Homemade chocalate chip cookies are much better than Chips Ahoy, and way cheaper.

55 posted on 11/28/2011 5:49:57 PM PST by mountn man (Happiness is not a destination, its a way of life.)
[ Post Reply | Private Reply | To 32 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson