Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

Skip to comments.

Nome residents roll with higher fuel prices
AP via Anchorage Daily News ^ | March 29th, 2012 | MARK THIESSEN

Posted on 03/30/2012 7:36:08 AM PDT by thackney

...

At the grocery store, it's $39.25 for a 12-roll package of paper towels. Toilet paper costs $37.85 for a 36-roll package.

Want a 2-liter of Diet Pepsi? It's on sale this week for $4.49. At a restaurant, breakfast for one will run about $16.

And the price for a gallon of gas is well above the national average, at $5.96 a gallon.

If there's any good news for the 3,500 residents of Nome, it's that gas is cheap compared to what it could have been.

(Excerpt) Read more at adn.com ...


TOPICS: News/Current Events; US: Alaska
KEYWORDS: energy; gasoline

1 posted on 03/30/2012 7:36:18 AM PDT by thackney
[ Post Reply | Private Reply | View Replies]

To: Eska

How does Eagle compare with prices?


2 posted on 03/30/2012 7:40:35 AM PDT by thackney (life is fragile, handle with prayer)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: thackney

Too bad the article doesn’t give the price for milk. Someone once told me that milk is probably cheaper in Nome, Alaska than on the big island of Hawaii.


3 posted on 03/30/2012 8:53:42 AM PDT by wideminded
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: wideminded

How much are groceries in Nome?
One dozen Eggs - $4.49
1 lb Butter - $5.50
1 Gallon Milk - $7.29
1 lb Cheddar Cheese - $6.00
2 lb Cottage Cheese - $5.79
1 loaf Bread - $2.50
1 package Hot Dogs - $4.49
1 lb Bacon - $5.49
12 oz Lunch Meat - $4.49
6-pack Soda - $9.49

http://www.visitnomealaska.com/nome-faq.html


4 posted on 03/30/2012 9:02:23 AM PDT by thackney (life is fragile, handle with prayer)
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: thackney

We lived in Juneau for 25 years, always wanted to visit Nome. I paid $15 for a frozen chicken in Elfin Cove in 1980 - we were commercial salmon trollers and were tired of fish and rice seven days a week.


5 posted on 03/30/2012 9:09:39 AM PDT by dainbramaged (OMG - Obama Must Go)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: thackney

One thing that they don’t mention is that driving more than 5 miles at a time in Nome is not easy - there are VERY FEW people there, and even fewer roads. Expensive gas means differing thing to people, depending on where they live.


6 posted on 03/30/2012 4:51:52 PM PDT by BobL (I don't care about his past - Santorum will BRING THE FIGHT to Obama)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: thackney
Whatever the market will bear. Been $5.00/gallon for years; and usually only a buck higher than in Tok. We only have two guys in town that sell fuel, so they both have to stay honest or the other one will go outta business. Actually, they raise prices when our road opens comes Spring when they get their first shipment of fuel from North Pole. Everyday, a train of tankers from North Pole out our road to all over Canada, all summer long.

Honestly, we all cut back our fuel usage many years back. I went from oil fired boiler/ baseboard that used 2000 gallons/year to 2 wood stoves;have my own woodlot. I put in 1000 gallon fuel oil tank 5 years back and putting in a 500 or 1000 gas tank at house this summer; been driving around on 7 year old #1 that I bought many years back.

We don't use near the fuel all you urban Alaskans do, no joke. I fill up my gas truck, maybe once a month, not every other day; but I do use about 50 gallons of gas every month in snowmachines & 4 wheelers; gotta go hunting and get out to enjoy the country.

7 posted on 03/31/2012 7:07:43 AM PDT by Eska
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: thackney

Food at our local pop store is about the same, but everybody mails canned goods in and makes several trips every summer if our road don’t get washed out. I got accustomed to buying 3 year supply of everything when on sale at Fred Meyer. When I see tuna at 59 cents/can; buy $500 worth. Most canned goods have 3-4 year shelf life dated on cans. I still have 700 lbs sugar. When in Anch, I buy 50 of those Fletcher honey hams. I can shoot all the caribou & moose I need; and get all the salmon I can eat; I just get awful hungry for chicken, pizza, and pork; we have several freezer full.


8 posted on 03/31/2012 7:17:08 AM PDT by Eska
[ Post Reply | Private Reply | To 4 | View Replies]

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson