Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

If only I could teach my wife to be a cheapskate.
1 posted on 03/26/2002 5:58:24 AM PST by Phantom Lord
[ Post Reply | Private Reply | View Replies ]


To: Phantom Lord
Well one way to save $$$$ is not to buy the left wing rag that this article is from
2 posted on 03/26/2002 6:04:04 AM PST by uncbob
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: Phantom Lord
If only I could teach my wife to be a cheapskate.

LOL! Mine too; she has champagne tastes, but only a beer budget.

3 posted on 03/26/2002 6:06:45 AM PST by egarvue
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: Phantom Lord
Most Questionable From a Health Standpoint: The fellows who conserved ice by cooling drink cans in the toilet tank.

Actually, that's perfectly clean water. One college I attended was a dry campus, and that's where we hid the beer. Kept it nice and cold, too.

5 posted on 03/26/2002 6:16:06 AM PST by Steve1789
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: Phantom Lord
My definition of a real cheapskate would be somebody with a condom with two laundry marks and a patch on it.
6 posted on 03/26/2002 6:56:05 AM PST by curmudgeonII
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: Phantom Lord
They were discussing this on lacal radio. One guy called in and related the story of his dad going through the piles in the yard retrieving the tube socks the family's german sgepard used to scarf up. And yes he would reuse them.
7 posted on 03/26/2002 7:04:44 AM PST by UB355
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: Phantom Lord
Cheapness is a virtue. Free your inner cheapskate!
11 posted on 03/26/2002 8:26:04 AM PST by VoiceOfBruck
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: Phantom Lord
A 100-yard package of floss, which goes for $2.89, serves for only 200 days if 18 inches are used each day, he says. With his method, he gets 5,040 flossings per package, reducing his annual floss expense from $5.27 to 21 cents.

(snip)

"After each use, I rinse the loop under running water and sterilize it in a small pool of rubbing alcohol in my palm," he continues.

He forgot to calculate the expense of the rubbing alcohol.

Figure 50 cents for 16 ounces, and assume he uses 1/20 ounce in his "small pool" (that's not much). 320 doses per container at a unit cost of .15625 cents per. 5,040 flossings per package is $7.87 - $2.89 in floss savings for a net loss of $4.98.

This idiot is paying 5 bucks for the privilege of reusing his dental floss.

15 posted on 03/26/2002 5:08:31 PM PST by Interesting Times
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson