Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

To: Phantom Lord
A 100-yard package of floss, which goes for $2.89, serves for only 200 days if 18 inches are used each day, he says. With his method, he gets 5,040 flossings per package, reducing his annual floss expense from $5.27 to 21 cents.

(snip)

"After each use, I rinse the loop under running water and sterilize it in a small pool of rubbing alcohol in my palm," he continues.

He forgot to calculate the expense of the rubbing alcohol.

Figure 50 cents for 16 ounces, and assume he uses 1/20 ounce in his "small pool" (that's not much). 320 doses per container at a unit cost of .15625 cents per. 5,040 flossings per package is $7.87 - $2.89 in floss savings for a net loss of $4.98.

This idiot is paying 5 bucks for the privilege of reusing his dental floss.

15 posted on 03/26/2002 5:08:31 PM PST by Interesting Times
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]


To: Interesting Times
Good call on the alcoholo cost. But your math had an error.

Normal use of floss is $.01445 per use or $5.2742 per year.

With the silly method:
cost of floss is $.000573 per use or $.2093 per year
alcohol cost is $.001562 per use or $.5703 per year
total cost is .. $.002135 per use or $.7796 per year

Annual savings is $4.49 vice $5.06. I would also point out that this man places no value on his labor. Figure it takes 15 seconds additional time each day: to save $4.49 he spends about 1.5 hours, so his wage is about $3.00 an hour. Now that is a cheapskate!

Can you tell I'm on lunch break?

26 posted on 03/28/2002 8:58:26 AM PST by fnord
[ Post Reply | Private Reply | To 15 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson