Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

Skip to comments.

Do you keep your receipts?

Posted on 04/05/2012 11:02:49 AM PDT by MNDude

Does anyone here keep their grocery receipts from a long time? I'm curious to know if anyone has seen obvious cases of inflation at the grocery store.


TOPICS: Your Opinion/Questions
KEYWORDS: inflation
Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-5051-80 last
To: submarinerswife

Another annoyance, when things go up they go up 50-100%. My husband and I used to get a Me&Ed’s 3 topping $10 lunch pizza, with jalapenos and ranch dressing for dipping. It just went up to $15, and it is extra for the dip and jalapenos.


51 posted on 04/05/2012 12:36:12 PM PDT by kiltie65 (ui)
[ Post Reply | Private Reply | To 10 | View Replies]

To: MNDude

Gas prices have gone up significantly, so naturally the items brought to stores by truck will go up in price.
And often the sizes of the items go down instead of their price.
I do keep receipts for about six months, just a bad habit and a convenient place to toss them (an old punch bowl). About twice a year they start to overflow it and then they go...I dunno! But they go away. :)


52 posted on 04/05/2012 12:43:28 PM PDT by Lady Lucky ( Romney -- the pink slime of presidential politics)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Walmart announced last week that next year they will absorb $1 Billion in profits next year due to inflation.


53 posted on 04/05/2012 12:50:43 PM PDT by lwd
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: lwd

I obviously didn’t phrase the above correctly......

NEW YORK — Walmart Stores Inc. plans to lower its grocery prices by $1 billion this year in hopes that customers will be drawn in by the lower prices on food and also make purchases in other areas of the store, according to a Dow Jones Newswires report. The retail giant generated $145 billion in grocery sales last year.

The company referred to this new strategy as “investing in price,” meaning it will reduce prices and not pass on inflation to customers, instead lowering its own profit margins.

http://www.csnews.com/top-story-walmart_to_lower_its_grocery_prices_by_$1b-60769.html


54 posted on 04/05/2012 12:55:06 PM PDT by lwd
[ Post Reply | Private Reply | To 53 | View Replies]

To: pabianice
A box of breakfast cereal costs $5.65.

That's insane! On principle, buy the bagged store brand or go without.

55 posted on 04/05/2012 12:57:22 PM PDT by Lady Lucky ( Romney -- the pink slime of presidential politics)
[ Post Reply | Private Reply | To 18 | View Replies]

To: MNDude

Just going through my Sam’s receipts. We are in the Denver area.

Kellog’s Raisin Bran (double pack) July 2011 was $7.98. As of March 2012 it is $7.48. Not sure why it went down 50 cents unless the package got smaller. I don’t have the old one to compare.

Milk/gallon here right now is $1.98. Last May it was $1.95.

Frozen Orange Juice (6 pack of large) was $10.01 in June 2011. As of April 2012 it is $10.58—Member’s Mark.

Bacon (same brand this and last DAK) was $9.78 in June 2011. As of April 2012 it was $9.18. 60 cent drop? I believe it is still 3 pounds. Yep still 3 pounds.

Tang was $6.92 in November of 2011. Tang in January was $6.89. Same size.

Butter was $8.88 in January and then $7.38 in March for same size (1 pound X 4) and brand (Member’s Mark).

So some of the things that I buy regularly are about the same or have gone down in price. Not sure for the reason on that. The only thing I don’t know if the size has decreased is the raisin bran.

I think nuts have gone up—Walnuts, Pecans that I use for baking. Ground beef seems like it has gone up.


56 posted on 04/05/2012 1:03:25 PM PDT by beaversmom
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Disambiguator

1/2 gallon of ice cream is now 1.75 quarts.
Last one I saw was 1.5 quarts.””

I have seen both sizes. The more expensive ice cream went down to 1 1/2 quarts.


57 posted on 04/05/2012 1:04:57 PM PDT by ridesthemiles
[ Post Reply | Private Reply | To 46 | View Replies]

To: lwd

Guess what, Obama-—that drop in prices at Wal-Mart leaves lots less TAXABLE income for you to squander.


58 posted on 04/05/2012 1:07:27 PM PDT by ridesthemiles
[ Post Reply | Private Reply | To 54 | View Replies]

To: evets

...but...but...at 9.2 %, you only need to drink a little more than half as much! Still a good value. ;-P


59 posted on 04/05/2012 1:19:02 PM PDT by rhoda_penmark
[ Post Reply | Private Reply | To 17 | View Replies]

To: Wombat Ark

Just ask anyone in a grocery store that does price changes.

I own a bread route, so I talk to them all the time. The price changers are saying that they can’t keep up. It use to be a part time job, and now it’s too much work for a full timer. In fact, one of them told me that he had to change over 1100 prices yesterday, he didn’t think he was going to get it done without staying late.


60 posted on 04/05/2012 1:23:06 PM PDT by kara37
[ Post Reply | Private Reply | To 11 | View Replies]

To: MNDude
Let's not forget Jack Daniel's!

Was 90 proof, lowered to 86 in the late 80s I think. Now it's 80 proof. There selling WATER at Jack Daniel's prices!

ML/NJ

61 posted on 04/05/2012 1:43:06 PM PDT by ml/nj
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: rhoda_penmark
Yeah, a couple glasses a day...

- CHEERS !

62 posted on 04/05/2012 2:00:42 PM PDT by evets (beer)
[ Post Reply | Private Reply | To 59 | View Replies]

To: MNDude

Four years ago a GSA symposium cost nothing. Now it costs $820,000.


63 posted on 04/05/2012 2:34:38 PM PDT by 2nd Bn, 11th Mar (The "p" in Democrat stands for patriotism.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: mamelukesabre
"I don’t have any tuna cans in front of me so I can’t verify the sizes. I just remember when they got smaller I happened to have two cans of the same brand(starkist) with me at work and was showing everyone how they changed the size."

Pelosi is connected with Starkist. She owns it or some such thing. I don't buy starkist no matter how much on sale it is.

Buy sardines. much healthier. At least you can see the fish.

64 posted on 04/05/2012 2:35:31 PM PDT by 1_Rain_Drop
[ Post Reply | Private Reply | To 25 | View Replies]

To: mamelukesabre
About 4 years ago, a can of tuna got smaller. The prices have gone up too. I think they used to be 6 ounce cans and now they are 5 ounce cans.

My cat, after several near-death situations has become very selective and will eat only a seafood mix canned cat food, the price of which just keeps climbing. It comes in 5.5oz cans which costs more than a 5oz can of tuna.

So, to save on her food expense I am mixing the cheaper tuna with the cat food on a one to one ratio, which still gives her the nutrition which she needs but I realize a small savings and every little bit helps. I usually wait for a sale and then buy them by the case.

65 posted on 04/05/2012 2:37:33 PM PDT by varon (Congress is a sanctuary for political criminals)
[ Post Reply | Private Reply | To 25 | View Replies]

To: Myrddin

I think milk was usually about three times the cost of gasoline. In 1970 gas was .36/gal and milk 1.15


66 posted on 04/05/2012 4:49:50 PM PDT by zeebee
[ Post Reply | Private Reply | To 29 | View Replies]

To: zeebee
Milk was 66 cents per half gallon in 1970. See census pdf link. Gas was 28 cents/gallon. Federal taxes and inflation have jacked up gasoline prices. Price controls on milk have distorted those prices.
67 posted on 04/05/2012 5:27:56 PM PDT by Myrddin
[ Post Reply | Private Reply | To 66 | View Replies]

To: MNDude

No but I know how the prices are going up. Some things are going up faster than others. As it is I don’t shop without coupons on coupon doubling days, for the last five years or so.


68 posted on 04/05/2012 6:14:55 PM PDT by Secret Agent Man (I'd like to tell you, but then I'd have to kill you.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: capt B

Yeah, they are 2.09 where I shop. With specials and double coupons I could get them for about a buck apiece. Hasn’t happened in a long time.


69 posted on 04/05/2012 6:20:14 PM PDT by Secret Agent Man (I'd like to tell you, but then I'd have to kill you.)
[ Post Reply | Private Reply | To 23 | View Replies]

To: svcw

I stocked up on rice over a years ago, they had coupons that when doubled made a certain size box of theirs free. Pretty well set with rice.


70 posted on 04/05/2012 6:22:06 PM PDT by Secret Agent Man (I'd like to tell you, but then I'd have to kill you.)
[ Post Reply | Private Reply | To 27 | View Replies]

To: AngelesCrestHighway

If anyone has paper CD inserts from her albums, these can also be used as toilet paper. Her CD makes a nice little Frisbee too.


71 posted on 04/05/2012 6:23:33 PM PDT by Secret Agent Man (I'd like to tell you, but then I'd have to kill you.)
[ Post Reply | Private Reply | To 37 | View Replies]

To: varon

3 ounces of that 5 ounce can is water.


72 posted on 04/05/2012 6:27:09 PM PDT by Secret Agent Man (I'd like to tell you, but then I'd have to kill you.)
[ Post Reply | Private Reply | To 65 | View Replies]

To: OldNavyVet

Lets see...

A silver dime is worth just shy of 3 bucks right now. roughly. That might get you around one pound of grapes I think. Or two hershey chocolate bars.

My earliest memory is of buying a one pint milk carton for four pennies at the school lunch room.


73 posted on 04/05/2012 10:09:37 PM PDT by mamelukesabre (Hello, I'm a TAGLINE virus. Please help me spread by copying me into YOUR tag line)
[ Post Reply | Private Reply | To 32 | View Replies]

To: MNDude
Grocery receipts - not exactly. But I see them in my Check Register as we use our Bank Debit/Credit Card and Food Prices have went through the dam roof. But that started when Dubya decided to turn our food -- Corn and Sugar -- into fuel. But 'under Barry' (and Under Him we are) it's increased exponentially.

But I DO keep all other 'Bills', like Utilities and Cable-Internet (I have Yearly Folders that go back years). And THOSE have fricken sky rocketed thanks to Barry. My Gas and Electric Bill is like playing Roulette or Lotto, I never know what numbers will pop up.
(and I have to have Cable for TV and Internet so I'm stuck with Comcast)

The only Bill I actually kind of, sort of, 'enjoy' paying is the County Sewer (aka: Public Works) bill. That's only $19.00+/- a month and used to be $16.00+/- a couple-three years ago, so that's not too bad.

74 posted on 04/06/2012 5:27:35 AM PDT by Condor51 (Yo Hoffa, so you want to 'take out conservatives'. Well okay Jr - I'm your Huckleberry)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Beagle8U; cblue55

Wally’s ‘Master Chef’ coffee - big blue can - 33oz @ $5.69


75 posted on 04/06/2012 5:40:42 AM PDT by tomkat
[ Post Reply | Private Reply | To 33 | View Replies]

To: lwd; MNDude
Thanks for that info & link.

Around here (central PA), Walmart is considerably cheaper for almost every grocery item than the others - Giant, Weis, etc.

76 posted on 04/06/2012 5:49:28 AM PDT by tomkat
[ Post Reply | Private Reply | To 54 | View Replies]

To: tomkat
I know, but I only drink 100% Colombian premium coffee.
77 posted on 04/06/2012 6:30:19 AM PDT by Beagle8U (Free Republic -- One stop shopping ....... It's the Conservative Super WalMart for news .)
[ Post Reply | Private Reply | To 75 | View Replies]

To: mamelukesabre
Given my ten pounds for a dime ... Three bucks, in depression days, would have bought 300 pounds of grapes.

Working at a gas station after WW-II, I was washing windows, checking oil, and pumping gas at 25 cents a gallon.

78 posted on 04/06/2012 9:30:26 AM PDT by OldNavyVet
[ Post Reply | Private Reply | To 73 | View Replies]

To: OldNavyVet

“A nickel just ain’t worth a dime anymore”

Yogi Bera


79 posted on 04/06/2012 10:04:23 AM PDT by mamelukesabre (Hello, I'm a TAGLINE virus. Please help me spread by copying me into YOUR tag line)
[ Post Reply | Private Reply | To 78 | View Replies]

To: OldNavyVet

Go back a little further in time, to the period between the mexican american war and the spanish american war...I believe a man earned a dollar a week and paid 10bucks for a horse...and 40bucks for a saddle. Between your hat, boots, horse, spurs, saddle, and tack, you had more than a years wages tied up.


80 posted on 04/06/2012 10:18:16 AM PDT by mamelukesabre (Hello, I'm a TAGLINE virus. Please help me spread by copying me into YOUR tag line)
[ Post Reply | Private Reply | To 78 | View Replies]


Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-5051-80 last

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson