Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

Skip to comments.

Do you keep your receipts?

Posted on 04/05/2012 11:02:49 AM PDT by MNDude

click here to read article


Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-5051-80 next last

1 posted on 04/05/2012 11:02:51 AM PDT by MNDude
[ Post Reply | Private Reply | View Replies]

To: MNDude
It's not just prices, it's size deflation, too. A bag of sugar is now 4 lbs, instead of 5. Same kind of size change with coffee. etc.... A little bit of slight-of-hand going on.

Generally, I buy food by the $/Kcal for protein sources. I know the price has gone up.

/johnny

2 posted on 04/05/2012 11:06:38 AM PDT by JRandomFreeper (Gone Galt)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Grocery stores and food companies are doing a combination of reducing serving sizes and increasing prices so you really have to check price / oz.

Fajitas at the Mexican restaurant no longer come with sour cream, cheese or jalepenos...they are now “extras”.

Milk is 3x as expensive as gasoline now. Cereal boxes are smaller.

Bags of chips are now 97% air (up from an adjusted for inflation 93%).

Rant over... no receipts.


3 posted on 04/05/2012 11:08:53 AM PDT by willyd (your credibility deficit is screwing up my bs meter...)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Too numerous to mention.

I’m kind of a hoarder. Not in the sense of hoarding junk, but in the sense of buying ahead. For that reason, I have some staple items around that I purchased two or three years ago.

One example is toilet paper. A few months ago, I showed my kids how a roll of Scott toilet paper, purchased from BJ’s Wholesale Club in 2009, is almost 1/2” wider than a roll purchased in late 2011.


4 posted on 04/05/2012 11:09:36 AM PDT by Steely Tom (If the Constitution can be a living document, I guess a corporation can be a person.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

I know this, 3 years ago, I paid .99 cents for a pound of Ham. It’s now $1.99 if you can find it on sale at that price.

Glad I canned a lot.


5 posted on 04/05/2012 11:10:11 AM PDT by Freddd (No PA Engineers)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Fox just had a segment from FOX Business. Showing several examples due to diesel fuel increase. Peanut butter had the most increase 30+%


6 posted on 04/05/2012 11:10:16 AM PDT by hoosiermama
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Only crazy people such as myself.


7 posted on 04/05/2012 11:10:27 AM PDT by allmost
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: willyd

Milk is 3x as expensive as gasoline now-——

You are paying $12 a gallon for milk?


8 posted on 04/05/2012 11:11:13 AM PDT by Freddd (No PA Engineers)
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: MNDude

I only keep receipts for things I paid for using plastic. But I don’t check the prices of things.


9 posted on 04/05/2012 11:11:35 AM PDT by wastedyears (Signature for sale.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

I don’t keep receipts but we(husband and I both do the shopping)have noticed that a $3.87 Tombstone Pizza is now $6.51 at our local grocery store. And the prices go up from there.


10 posted on 04/05/2012 11:13:06 AM PDT by submarinerswife (Insanity is doing the same thing over and over, while expecting different results~Einstein)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Just ask anyone who’s been working as a supermarket checker for a while. Part-timers will tell you they even notice price increases from one week to the next.


11 posted on 04/05/2012 11:13:10 AM PDT by Wombat Ark
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

The increase in the price of Peanut Butter is killing me!


12 posted on 04/05/2012 11:13:10 AM PDT by mosaicwolf (Strength and Honor)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: JRandomFreeper
Soon, we'll all be using those little kid shopping carts the portions are getting so small.. LOL

IF YOU HAVE ANY 'INTERNATIONAL MARKETS' IN YOUR AREA, THE PRODUCE IS CHEAP CHEAP CHEAP! Korean market produce prices are HALF the traditional American supermarket prices. 'Buy American' is good but if you can't 'afford American', look elsewhere!

13 posted on 04/05/2012 11:13:24 AM PDT by FedsRStealingOurCountryFromUs
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: MNDude

I don’t keep the receipts but I keep a log of where my money goes.


14 posted on 04/05/2012 11:14:16 AM PDT by GSWarrior
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Just another big story that hurts Obama...the msm will not cover.


15 posted on 04/05/2012 11:14:58 AM PDT by kjo (+)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: mosaicwolf

It’s always peanut butter and orange juice that go up first when prices start to rise.


16 posted on 04/05/2012 11:15:07 AM PDT by submarinerswife (Insanity is doing the same thing over and over, while expecting different results~Einstein)
[ Post Reply | Private Reply | To 12 | View Replies]

To: MNDude
Was a 6 pack... now a 4 pack?!?

17 posted on 04/05/2012 11:15:57 AM PDT by evets (beer)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

A box of breakfast cereal costs $5.65. You have to ask?


18 posted on 04/05/2012 11:16:12 AM PDT by pabianice (")
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Food costs have gone off the charts. And the size issue. 1/2 gallon of ice cream is now 1.75 quarts.


19 posted on 04/05/2012 11:17:14 AM PDT by autumnraine (America how long will you be so deaf and dumb to the tumbril wheels carrying you to the guillotine?)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Steely Tom
One example is toilet paper. A few months ago, I showed my kids how a roll of Scott toilet paper, purchased from BJ’s Wholesale Club in 2009, is almost 1/2” wider than a roll purchased in late 2011.

With Y2K coming up, and me having a house full of daughters and a wife, I bought LOTS of TP. In fact, so much that after the divorce and living alone for 10 years, I didn't buy TP again until this year.

Talk about sticker shock.

I now buy John Wayne toilet paper. Rough as h3!! and doesn't take $h!t off of anyone.

/johnny

20 posted on 04/05/2012 11:17:31 AM PDT by JRandomFreeper (Gone Galt)
[ Post Reply | Private Reply | To 4 | View Replies]

To: pabianice

Barry can run. But he can’t hide.


21 posted on 04/05/2012 11:17:46 AM PDT by Buckeye McFrog
[ Post Reply | Private Reply | To 18 | View Replies]

To: kjo

I agree. But every American who eats food and shops at grocery store knows exactly how crazy expensive food has gotten.

It is horrible. We just put in a pretty large garden- for our standards.

My bread machine works everyday, as well.

If only we could keep a cow and chickens on a military post!


22 posted on 04/05/2012 11:18:05 AM PDT by baileybat
[ Post Reply | Private Reply | To 15 | View Replies]

To: MNDude

Chunky soups- $1.25 two years ago now $1.88 at Walmart’s. Everything(vegs, milk, meat, etc) up 10-20%


23 posted on 04/05/2012 11:18:10 AM PDT by capt B
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Coffee is through the roof!


24 posted on 04/05/2012 11:19:33 AM PDT by cblue55 (Mr. Obama, was your mother punished with a baby?)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

About 4 years ago, a can of tuna got smaller. The prices have gone up too. I think they used to be 6 ounce cans and now they are 5 ounce cans. The 6 ouncers used to be 30c each or there abouts. Now a 5 ounce can goes for 79 cents. Or more.

I don’t have any tuna cans in front of me so I can’t verify the sizes. I just remember when they got smaller I happened to have two cans of the same brand(starkist) with me at work and was showing everyone how they changed the size.


25 posted on 04/05/2012 11:21:47 AM PDT by mamelukesabre (Hello, I'm a TAGLINE virus. Please help me spread by copying me into YOUR tag line)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: capt B

PB crackers I eat for breakfast with coffee at work: not too long ago were $2.44, could get them on sale for half of that. Now $2.97 (8 pack). The paper napkins we use went from $1.99 to $2.38 overnight. Just two of hundreds of examples.


26 posted on 04/05/2012 11:21:59 AM PDT by NEMDF
[ Post Reply | Private Reply | To 23 | View Replies]

To: MNDude

Last year a loaf (one pound) of whole wheat bread (Orowheat) was $2.99, it is now $3.29 and 3/4 pound loaf.
One pound of 20/80 ground beef was $3.99 pound, now $4.99 a pound for 30/70, if you want 10/90 it is $6.99 a pound.
Milk is almost 200% more.
Coffee is about 50% higher.
Gas from $2.50 to $4.99.
All cereal has fewer ounces by about 20%.
Even rice has gone up by about 100% but still cheep.
(((Sigh))))


27 posted on 04/05/2012 11:22:06 AM PDT by svcw (If one living cell on another planet is life, why isn't it life in the womb?)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

I have weekly ads that are 3-4 years old for starting fires. That’s an easy way to get a good glimpse across the board.


28 posted on 04/05/2012 11:23:54 AM PDT by eyedigress ((zOld storm chaser from the west)/?)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Freddd
Milk is only 2x as expensive as gasoline in San Diego. Gas is running around $4.31 per gallon. Same price for HALF a gallon of milk.
29 posted on 04/05/2012 11:24:49 AM PDT by Myrddin
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies]

To: willyd
If you food shop at walmart, the prices are marked per package/container, and by unit.

It gives you the price per ounce etc on everything so you can compare shop. Easy to find the true lowest price.

Many times the brand names are cheaper than store brands, and small packages/cans are often cheaper than large sized items.

30 posted on 04/05/2012 11:26:08 AM PDT by Beagle8U (Free Republic -- One stop shopping ....... It's the Conservative Super WalMart for news .)
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: JRandomFreeper
it's size deflation, too

Every recipe ever printed for canned tuna requires a 6 ounce can of the stuff. Unfortunately, tuna is now in 5 ounce cans.

31 posted on 04/05/2012 11:29:22 AM PDT by Glenn (iamtheresistance.org)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: MNDude

One of my earliest depression era memories was my spending of a birthday present dime. I walked to a nearby Japanese fruit market, presented my dime, and asked for grapes. The merchant took the dime and I walked home carrying about ten pounds of grapes. My guess is that I was somewhat short of being five years old.


32 posted on 04/05/2012 11:33:09 AM PDT by OldNavyVet
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: cblue55
Walmart has 100% Colombian coffee 28 oz can for $7.

It is very good coffee.

33 posted on 04/05/2012 11:34:48 AM PDT by Beagle8U (Free Republic -- One stop shopping ....... It's the Conservative Super WalMart for news .)
[ Post Reply | Private Reply | To 24 | View Replies]

To: JRandomFreeper

Peanut butter, ground beef and real butter are crazy nowadays.


34 posted on 04/05/2012 11:36:17 AM PDT by Sloth (If a tax break counts as "spending" then every time I don't rob a bank should be a "deposit.")
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: MNDude

I keep them til I get home then throw them away...


35 posted on 04/05/2012 11:36:18 AM PDT by AngelesCrestHighway
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Sure. Coffee up 23% in fourteen months. Year to year, canned cat food up 22% and Half’n Half up 17%.


36 posted on 04/05/2012 11:36:25 AM PDT by Jacquerie (No court will save us from ourselves.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Sheryl Crow recommends using them for toilet paper...


37 posted on 04/05/2012 11:38:21 AM PDT by AngelesCrestHighway
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: willyd

Those making low wages, or $15. an hour or less, are financially dead.


38 posted on 04/05/2012 11:44:49 AM PDT by dragnet2 (Diversion and evasion are tools of deceit)
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: mosaicwolf

“The increase in the price of Peanut Butter is killing me!”

The only way to go is BOGO with coupons to keep PB(or for that matter, most everything) reasonable.


39 posted on 04/05/2012 11:48:52 AM PDT by freeangel ( (free speech is only good until someone else doesn't like it)
[ Post Reply | Private Reply | To 12 | View Replies]

To: MNDude
I'm curious to know if anyone has seen obvious cases of inflation at the grocery store.

Other than the fact I had to take out a second mortgage last time I went to the local grocery store...no.

40 posted on 04/05/2012 11:49:06 AM PDT by LaybackLenny (All hail Her Royal Highness Sarah, Queen of The Hobbits)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: willyd
Milk is 3x as expensive as gasoline now.

I was out this morning and just paid $2.99 for a gallon of 2% milk and saw that a gallon of regular gas was $4.35.9. Guess I got lucky.

41 posted on 04/05/2012 11:52:47 AM PDT by Fast Moving Angel (Newt's not a perfect candidate but Jesus isn't running this year. - shoff)
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: MNDude

The government readjusted the method of measuring inflation. Does anybody have a way of using the old measures and what the REAL rate of inflation is??


42 posted on 04/05/2012 11:56:24 AM PDT by Dick Vomer (democrats are like flies, whatever they don't eat they sh#t on.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: willyd
Milk is 3x as expensive as gasoline now.

What?

43 posted on 04/05/2012 11:57:17 AM PDT by thackney (life is fragile, handle with prayer)
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: Steely Tom
"One example is toilet paper. A few months ago, I showed my kids how a roll of Scott toilet paper, purchased from BJ’s Wholesale Club in 2009, is almost 1/2” wider than a roll purchased in late 2011."

It also seems to me that there is less on the roll. It runs out very quickly. I don't think it's just the width of the roll. It seems like the paper is wound more loosely - more air.

44 posted on 04/05/2012 11:57:59 AM PDT by Think free or die
[ Post Reply | Private Reply | To 4 | View Replies]

To: MNDude
Yep. Keep my Sam's Club receipts. Really don't have to compare prices. We stock up with mostly the same items. Prices have increased on average of 60 to 100%. Paper products are particularly hard hit. Shredded 2lb lettuce has gone up the least.

I have also started to take pictures of different items during my visits. I watched toilet paper go up 15% during one weekend.

I really don't do much shopping at the local grocery chains anymore. The produce is old and the prices have increased well beyond those of the bulk retailers.

One interesting phenomenon is online ordering. The actual mileage costs of driving has made internet shipping cheaper to my door. The closest Sam's is 15 miles away with a short turnpike section. The driving cost is over $17 taking into account all the costs. With different internet grocers and Amazon Prime I can have the products delivered in bulk to my door for cheaper than driving.

Our economy has become skewed and upside down.
45 posted on 04/05/2012 12:03:00 PM PDT by PA Engineer (Time to beat the swords of government tyranny into the plowshares of freedom.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: autumnraine
1/2 gallon of ice cream is now 1.75 quarts.

Last one I saw was 1.5 quarts.

46 posted on 04/05/2012 12:03:23 PM PDT by Disambiguator
[ Post Reply | Private Reply | To 19 | View Replies]

To: MNDude
2 ltr Coke / Diet Coke. Was $.99, now $1.59.

Prices on EVERYTHING has gone up, and many packages have gone smaller (if the price hasn't gone up much).

47 posted on 04/05/2012 12:20:58 PM PDT by chemicalman (The more support I see,the harder I want to work,and the more determined I am not to let folks down.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

I do. I keep my gas receipts too. I think I cleaned them out last year, but I might have some from a year or so back.


48 posted on 04/05/2012 12:29:51 PM PDT by beaversmom
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: MNDude

Peanut Butter - Price more than doubled in less than a year

Coffee - Price for 33 ounce (once was 3 pounds) up from around $4.99 to $8.99 or more in about 12 - 18 months year.


49 posted on 04/05/2012 12:31:24 PM PDT by Iron Munro (If Repub's paid as much attention to Rush Limbaugh as the Dem's do, we wouldn't be in this mess)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: willyd

I’m paying a $1.98/gallon for milk at Sam’s. That’s one thing that hasn’t sky rocketed...yet.


50 posted on 04/05/2012 12:32:25 PM PDT by beaversmom
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]


Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-5051-80 next last

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson