Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

Skip to comments.

$2, like it or not
Houston Chronicle ^ | March 27. 2005 | LYNN J. COOK

Posted on 3/27/2005, 4:54:02 PM by Dog Gone

But compared with the cost of other must-haves, gasoline doesn't look so pricey


RESOURCES

WHAT OTHER 'ESSENTIALS' COST BY THE GALLON
1 gallon = 128 fluid ounces; 1 liter = 33.8 fluid ounces

Starbucks Chantico (6 ounces)
Price: $2.65
One gallon: $56.53
Coca-Cola (2 liters = 67.628 ounces)
Price: $1.69
One gallon: $3.20
Pepto Bismol (12 ounces)
Price: $4.99
One gallon:$53.23
Castelas Olive Oil (16.8 ounces)
Price: $29.99
One gallon: $228.50
San Pelligrino (25.3 ounces)
Price: $1.50
One gallon: $7.59
French's Yellow Mustard (14 ounces)Price: $1.25
One gallon: $11.43
Visine (1 ounce)
Price: $7.39
One gallon: $945.92
Off mosquito spray (6 ounces)
Price: $5.49
One gallon: $117.12
Windex (24 ounces)
Price: $3.19
One gallon: $17.01

If you think gasoline is expensive, be glad your SUV doesn't run on double half-caf mocha lattes.

At $32 per gallon, the popular Starbucks brew can make today's prices at the pump look like a real bargain.

Even so, a lot of drivers who complain about gasoline prices in excess of $2 per gallon seem to have no problem plunking down $3 or more for a designer cup of coffee.

What gives? In the United States, people spend so much time telling themselves they deserve to be pampered, they sometimes forget the basics, says Michael Solomon, a professor of consumer behavior at Auburn University.

From cold-pressed extra virgin olive oil to contact solution, American lives are filled with expensive liquids. Fancy-label products aren't the only items that add up.

Consider this. John Frieda's brilliant brunette color-boosting shampoo retails for $6.19 per tube at Randall's. That translates to a whopping $94 for a gallon. But even cheap-o bottles of Suave that sell for 89 cents on sale ring up to $8.14 for a gallon. That's four times the average price for regular unleaded in Houston.

Art Smith, an energy consult with John S. Herold, says when broken down, the overall price-per-mile ratio in this country still comes out to a mere 10 cents.

"Would you pay a dime to not have to push your car down the highway for a mile?" Smith asks. "I would."


TOPICS: Business/Economy
KEYWORDS: gasprices
Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-2021-4041-6061-80 ... 201-207 next last

1 posted on 3/27/2005, 4:54:03 PM by Dog Gone
[ Post Reply | Private Reply | View Replies]

To: Dog Gone

Stupid article. None of the "essentials" listed are actually essential, whereas millions of Americans NEED gasoline to get to work and make a living.


2 posted on 3/27/2005, 4:55:41 PM by Blzbba (Don't hate the player - hate the game!)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Dog Gone

I was going to ask when I would see a thread about the equivalencies to a gallon of Coke or Pepto :)


3 posted on 3/27/2005, 4:56:05 PM by MikefromOhio (Terri is going to die and then the mob is going to blame both Bush brothers. Realism is dead on FR)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Dog Gone

Still cheaper than bottled water...


4 posted on 3/27/2005, 4:56:15 PM by Dr.Deth
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Dog Gone

I don't understand.... This thread isn't about the only thing of consequence on the planet-- events in Florida.


5 posted on 3/27/2005, 4:56:40 PM by Clara Lou (I'm not pro-death, I'm anti-hysteria.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Dog Gone

A gallon of shampoo would probably do me for a year.

Can't see a SUV running on a gallon a year, can you? ;-)


6 posted on 3/27/2005, 4:58:06 PM by Happygal (liberalism - a narrow tribal outlook largely founded on class prejudice)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Blzbba

At 10 cents a mile, I think we get a good deal. Of course it may not come out that cheap if one owns a gas-guzzling behemoth, but for those of us who don't need large cars in order to produce testosterone will make it through okay.


7 posted on 3/27/2005, 4:58:32 PM by thoughtomator
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: T. Jefferson

Visine must be $50,000 a gallon.


8 posted on 3/27/2005, 4:59:11 PM by T. Jefferson
[ Post Reply | Private Reply | To 5 | View Replies]

To: Blzbba

OUT OF POCKET, THEN AND NOW

Do you pay more today for essential household items than you did in 1980? Surprisingly, no. The basics such as butter, milk and beef have actually dropped in price when adjusted for inflation. But the price for big ticket items such as automobiles has soared.
Item Price in 1980 1980 price
adjusted
for inflation
into today's dollars
Price in 2005 Change from
inflation
adjusted
1980 price
College tuition (public school) $804 $1,906 $5,162 171%
Ford Mustang (average price) $5,240 $12,420 $24,724 99%
Movie ticket (average price) $2.69 $6.38 $6.21 -3%
Butter (per pound) $1.80 $4.27 $3.51 -18%
Loaf of whole wheat bread $0.72 $1.71 $1.36 -20%
Gasoline $1.25 $2.96 $2.11 -29%
Milk $2.04 $4.84 $3.30 -32%
Ground chuck (pound) $1.82 $4.31 $2.48 -42%
Toilet paper (4-roll pack) $0.99 $2.35 $1.15 -51%
Dozen eggs $0.88 $2.09 $0.99 -53%
Color television $367 $871 $229 -74%
Chronicle research by Katherine Feser
Sources: Bureau of Labor Statistics, College Board, Ford Motor Co., Motion Picture Association of America, Energy Information Administration, Procter & Gamble, Consumer Electronics Association, Federal Reserve Bank

9 posted on 3/27/2005, 4:59:36 PM by Dog Gone
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: Clara Lou
This thread isn't about the only thing of consequence on the planet-- events in Florida.

Sure it is.. we all need to gas up and drive to Florida and storm the place, arm in arm...

10 posted on 3/27/2005, 4:59:45 PM by humblegunner (We ain't subject to terror, but it's unwise to irritate us.)
[ Post Reply | Private Reply | To 5 | View Replies]

To: Clara Lou
I don't understand.... This thread isn't about the only thing of consequence on the planet-- events in Florida.

I agree! Events in Florida are the MOST important topics there are!

Opening day is just a few days away!

PLAY BALL!

11 posted on 3/27/2005, 4:59:49 PM by Thumper1960 ("It is true that liberty is precious; so precious that it must be carefully rationed."-V.I.Lenin)
[ Post Reply | Private Reply | To 5 | View Replies]

To: Dog Gone; sure_fine

Here in the York, PA area, whole Vitamin D milk is $3.79/ gal, orange juice is $3.98/ gal and plain old water is still at $1.99/ gal.


12 posted on 3/27/2005, 5:00:54 PM by 7.62 x 51mm (• Veni • Vidi • Vino • Visa • "I came, I saw, I drank wine, I shopped")
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: thoughtomator
Hmmmm...........

But I do need a good sized pickup to haul around the product of my excessive testosterone.

;->

13 posted on 3/27/2005, 5:01:34 PM by Thumper1960 ("It is true that liberty is precious; so precious that it must be carefully rationed."-V.I.Lenin)
[ Post Reply | Private Reply | To 7 | View Replies]

To: Thumper1960

Amen to that!!!


14 posted on 3/27/2005, 5:02:05 PM by MikefromOhio (Terri is going to die and then the mob is going to blame both Bush brothers. Realism is dead on FR)
[ Post Reply | Private Reply | To 11 | View Replies]

To: Dog Gone

How much for a gallon of "151"?


15 posted on 3/27/2005, 5:04:13 PM by Drango (All my ideas, good or bad, are stolen from other FReepers)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Dog Gone

The only thing I see your list off on is the bread & movie ticket prices. Wheat bread is definitely more than $1.36. And I suppose if you only go to matinees you could see the $6 movie ticket price.


16 posted on 3/27/2005, 5:04:27 PM by ican'tbelieveit
[ Post Reply | Private Reply | To 9 | View Replies]

To: Dog Gone

Good chart! Puts the lie to all the whiners.


17 posted on 3/27/2005, 5:04:49 PM by thoughtomator
[ Post Reply | Private Reply | To 9 | View Replies]

To: ican'tbelieveit

I can get a loaf of break for $1.24 actually....

:)

I had to get a loaf last night for today at the Super Walmart....


18 posted on 3/27/2005, 5:05:35 PM by MikefromOhio (Terri is going to die and then the mob is going to blame both Bush brothers. Realism is dead on FR)
[ Post Reply | Private Reply | To 16 | View Replies]

To: Blzbba

That's nothing. "Purified" water in a bottle is $1.19 for 12 ounces at the gas station, or $2.63 per gallon. Budweiser is only $0.59 for 12 ounces, or $6.29 per gallon.


19 posted on 3/27/2005, 5:05:42 PM by monkeyshine
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: Dog Gone

What other products do we use, a gallon at a time? Shower water is the only thing close.


20 posted on 3/27/2005, 5:06:52 PM by secret garden (Alleluia! He is Risen!)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]


Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-2021-4041-6061-80 ... 201-207 next last

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson